Coraz większą popularnością w krajach europejskich cieszy się instrument perkusyjny o wyglądzie zwyczajnej drewnianej skrzyni, zwany Cajonem. Cajon szczególnie ukochali sobie muzycy uliczni, głównie ze względu na jego wyjątkową i budzącą zainteresowanie przechodniów formę i niezwykłe możliwości muzyczne.
Budowa Cajonu
Konstrukcja Cajonu, który z zewnątrz przypomina zwyczajną skrzynkę, jest zdecydowanie bardziej złożona. Instrument składa się z pięciu stosunkowo grubych, drewnianych ścianek i jednej ścianki wykonanej z cienkiej sklejki. Jedna ze ścian pełni funkcję rezonansową, przez co posiada specjalny otwór umożliwiający wydobycie dźwięku z instrumentu. Oprócz tego, wewnątrz Cajonu znajdują się specjalne struny i sprężyny, dzięki którym wygrywana melodia ma barwę zbliżoną do werblowej.
Rodzaje Cajonu
Cajon jest instrumentem występującym w dwóch podstawowych wersjach: mini Cajonu i Cajonu tradycyjnego. O tym, w który Cajon warto zainwestować decyduje w dużej mierze nasze zapotrzebowanie. Wersja „mini” charakteryzuje się zazwyczaj mniejszymi kosztami zakupu, dlatego osoby, które chcą korzystać z instrumentu sporadycznie powinni zainwestować w ten rodzaj Cajonu. Pełne etniczne zestawy Cajonu zazwyczaj słono kosztują, dlatego decydują się na nie głównie profesjonalni muzycy. Oba rodzaje cajonów można obejrzeć na stronie dystrybutora drumcenter.pl
Specyficznym i nieco droższym rodzajem Cajonu, o którym należy wspomnieć przy omawianiu tego instrumentu jest Pearl Two-Face należący do Cajonów o dwóch powierzchniach uderzanych. Tego rodzaju Cajony charakteryzują się odczuwalną większą głębią brzmienia.